دانشگاه های کانادا

 درخواست تحصیل در کانادا همیشه از سوی دانشجویانی که علاقه‌مند به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های برتر دنیا و در کشورهای توسعه‌یافته هستند وجود دارد. در رتبه‌بندی جهانی کانادا دومین کشوری است که دارای بهترین نظام آموزشی است و سه دانشگاه از دانشگاه‌های آن در لیست پنجاه دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. تنوع رشته‌های دانشگاهی در دانشگاه‌های کانادا فوق‌العاده است. در این مقاله به تحصیل در رشته های علوم انسانی در دانشگاه‌ های کانادا می‌پردازیم.

داده‌های آماری دفتر آموزش بین‌المللی کانادا (CBIE) اعلام کرده کشور کانادا به دلایلی نظیر مقرون‌به‌صرفه بودن، امنیت و وجود فرصت‌های شغلی جذاب‌ترین مقصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود.

شهریه تحصیل دانشجویان بین‌المللی در کانادا بستگی زیادی به رشته تحصیلی آنها دارد ولی در مجموع از دیگر کشورهای انگلیسی‌زبان نظیر آمریکا، استرالیا و انگلستان ارزان‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

میزان هزینه‌های دانشگاهی را دانشگاه‌ها تعیین می‌کنند. این میزان با توجه به برنامه‌های تحصیلی، مقطع تحصیلی دانشجو شامل کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی و دانشجوی بومی یا خارجی بودن متغیر است. هزینه رشته‌های هنر و علوم انسانی در کانادا نسبت به رشته‌های مهندسی و پزشکی ارزان‌تر است.

داشتن معدل بالای تحصیلی و نمره زبان انگلیسی یا فرانسه فرایند پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های کانادا را آسان‌تر می‌کند. مدارک لازم برای درخواست پذیرش تحصیلی شامل تکمیل فرم درخواست پذیرش، آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات، مقاله، مدرک نمره زبان انگلیسی یا فرانسه، صورت حساب بانکی برای اثبات تمکن مالی، گواهی پزشکی و سوء‌ سابقه کیفری و توصیه‌نامه از طرف استاد است.

رشته های علوم انسانی در دانشگاه‌ های کانادا

مشاغل شناخته‌شده رشته علوم انسانی نظیر وکالت، روزنامه‌نگاری، روابط بین‌الملل، پژوهشگری، نویسندگی و… در کانادا بسیار متقاضی دارد. دانشگاه‌های کانادا برنامه‌های تحصیلی متنوعی را در رشته‌ علوم انسانی به دانشجویان ارائه می‌کنند.

دانشگاه‌های کانادا در رشته‌های علوم انسانی دارای شهرت جهانی هستند. دانشگاه‌های تورنتو، مک‌گیل، بریتیش کلمبیا، آلبرتا، یورک و کنکوردیا دانشگاه‌های برتر در رشته های علوم انسانی به شمار می‌آیند.

دانشجویان می‌توانند در رشته‌های ادبیات، روان‌شناسی، مدیریت، ادیان، تاریخ، جغرافیا، فلسفه، علوم اجتماعی، مطالعات سیاسی، مطالعات زنان، حقوق، علوم اقتصادی، باستان‌شناسی و… به ادامه تحصیل بپردازند. دوره کارشناسی رشته های علوم انسانی در دانشگاه‌های کانادا چهار سال زمان لازم دارد و به صورت تمام‌وقت و پاره‌وقت امکان‌پذیر است. برای ادامه تحصیل در این مقطع باید علاوه بر مدارک تحصیلی مدرک مربوط به زبان انگلیسی یا زبان فرانسه را نیز به دانشگاه مورد نظر ارائه کنید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم انسانی به صورت تمام‌وقت است و دو سال طول می‌کشد. این مدرک دارای اعتبار فوق‌العاده‌ای است و می‌توان با آن به راحتی در داخل یا خارج از کانادا ادامه تحصیل داد یا وارد بازار کار شد.

در دوره کارشناسی ارشد ارائه پایان‌نامه پژوهشی ضروری است. دانشجویان پس از دفاع از پایان‌نامه و کسب نمره لازم مدرک خود را دریافت می‌کنند. بدیهی است کسب مدرک کارشناسی ارشد شانس بهتری برای اشتغال دانشجویان فراهم می‌کند.

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را داشته باشند ابتدا باید استاد مشاور خود را انتخاب کنند تا موضوع رساله و محتوای تحقیقات خود را تعیین کنند. دانشجویان پس از گذراندن آزمون جامع کتبی و شفاهی در دو سال اول این مقطع تحصیلی و در صورت قبولی مجاز به ادامه تحصیل هستند. مدت زمان دوره دکتری به طور متوسط چهار سال و شامل واحدهای درسی و ارائه رساله پژوهشی است.

فرصت‌های شغلی خوبی در انتظار فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی در کشور کاناداست. معمولا دانشجویان پیش از تمام شدن دوره تحصیل درخواست همکاری با استاد خود را می‌دهند و در کنار تحصیل تجربه کاری کسب می‌کنند. فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی می‌توانند برای شغل‌هایی نظیر وکالت، تدریس علوم، تحلیلگر سیاسی و اجتماعی، مشاغل اقتصادی، کارمند و… درخواست بدهند. این مشاغل در کانادا از درآمد مطلوبی برخوردار هستند. مشاغلی نظیر مدیریت، بازاریابی، روزنامه‌نگاری، روابط عمومی، منابع انسانی و شغل‌های مختلف در حوزه فرهنگی نیز در این رشته دارای اهمیت هستند و تقاضا برای آنها وجود دارد.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn