اجاره خانه در کانادا

معمولا اولین دغدغه مهاجران به کشور دیگر، تامین مسکن است. این دغدغه برای مهاجران به کشور کانادا نیز وجود دارد. برای اقامت کانادا و تامین مسکن، مانند همه جای جهان دو راه اصلی اجاره یا خرید خانه پیش روی شماست. آشنایی با بازار مسکن کانادا به شما کمک می‌کند با شناخت بیشتری به دنبال گزینه مناسب خود باشید. در این مقاله می‌خواهیم نکاتی را درباره اجاره خانه در کانادا با شما در میان بگذاریم.

شرایط اجاره خانه در کانادا

به طور معمول مهاجران بنابر شناخت ناکافی از مقصد مورد نظر، ترجیح می‌دهند از کم‌ریسک‌ترین روش‌ها برای اقامت اولیه خود استفاده کنند. طبیعی است که در مقایسه اجاره با خرید، اجاره خانه از ریسک و پیچیدگی کمتری برخوردار است. به همین دلیل غالبا اقامت و تحصیل در کانادا با اجاره خانه آغاز می‌شود.

اجاره کردن خانه در شهرهای کانادا روال مشخصی دارد. همین روال مشخص نیز کار اجاره ملک را از نظر حقوقی ساده می‌کند. تعداد آژانس‌های املاک در این کشور به نسبت ایران بسیار کمتر است. اما هرکدام به صورت حرفه‌ای و جامع به این مسئله می‌پردازند. به همین دلیل هم معمولا آژانس‌های اجاره املاک دارای تعداد زیادی کارمند یا مشاور املاک هستند.

نکته جالب دیگر این است که همه آژانس‌های املاک به یک شبکه کامپیوتری ثابت دسترسی دارند که اطلاعات همه املاک در آن موجود است. به این معنا که نیاز نیست برای چک کردن موارد مختلف به چندین آژانس مراجعه کنید.

برای اجاره خانه باید به این آژانس‌ها سر بزنید. آنها با توجه به ویژگی‌های مدنظر شما مواردی را معرفی خواهند کرد. در صورت علاقمندی به مورد مدنظر، مشاور شما با صاحب‌خانه تماس گرفته و مقدمات بازدید و عقد قرارداد را فراهم می‌کند.

اجاره خانه در کانادا

در کانادا در همه فصول می‌توانید به دنبال اجاره خانه باشید؛ اما به طور معمول از ماه آوریل تا جون، بهترین زمان برای اجاره خانه است. چراکه تعداد زیادی ملک در این فصل خالی و آماده واگذاری است.

اما نکته اساسی که باید به آن توجه کنید؛ مسئله تایید اعتبار است. در کانادا سیستمی وجود دارد که توسط مشاور املاک کارنامه شما در اجاره‌های قبلی و میزان درامد بررسی می‌شود؛ و در صورت نبود مشکل در زمینه پرداخت‌ها و… قرارداد ثبت می‌شود. این فرآیند کار را برای اجاره اولی‌ها مشکل می‌کند. از آنجا که شما سابقه مثبت قبلی ندارید کمی در این زمینه مشکل خواهید داشت.

راه‌کار معمول برای حل این محدودیت بر اساس یافتن کسی است که شما را تضمین کند. این فرد می‌تواند کارمندی باشد که دارای درآمد کافی بوده و زیر برگه اجاره خانه شما را به عنوان تضمین امضا می‌کند.

اگر این راه هم ممکن نبود؛ تنها راه باقی مانده پیش‌پرداخت چند ماهه اجاره خانه است؛ که البته کمی هزینه‌های شما را افزایش می‌دهد.

یافتن خانه بدون کمک آژانس‌های املاک

البته در نهایت یک آژانس رسمی املاک باید واسطه شما و صاحب‌خانه باشد؛ اما راه‌های متنوعی برای یافتن موردهای موجود برای اجاره وجود دارد. در اولین قدم پیشنهاد می‌کنیم به آگهی‌نامه‌های چاپی و سایت‌های اجاره خانه سر بزنید. یکی از مزایای سایت‌ها قابلیت دیدن تصاویر خانه و مقایسه آنها پیش از بازدید حضوری است. در ادامه بعضی از سایت‌های معتبر در این زمینه معرفی شده است:

  1. https://www.kijiji.ca
  2. https://www.rentboard.ca
  3. https://www.rentfaster.ca

البته احتمالا بتوانید نمونه‌های خوبی را در تابلوهای اعلانات کسب و کارهای محلی، مثل سوپرمارکت‌ها، لباسشویی‌ها و… نیز بیابید.

همچنین اگر دانشجو هستید به شدت توصیه می‌کنیم؛ موضوع را با بخش خدمات دانشجویی دانشگاه خود مطرح کنید. در خیلی از مواقع آنها پیشنهادهای خوبی دارند و می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

در نهایت به‌طور خلاصه درباره قیمت اجاره خانه در کانادا، به دلیل وسعت بالای این سرزمین نمی‌توان قیمت ثابتی در نظر گرفت. معمولا این قیمت در شهرهای بزرگ مثل تورنتو گران‌تر و در حاشیه شهرها ارزان‌تر است. برای اینکه تصوری درست از میزان اجاره داشته باشید بد نیست بدانید در سال 2018 قیمت اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر تورنتو 1800 دلار، نمونه سه خوابه آن 3200 دلار و همین موارد در حاشیه شهر تورنتو به ترتیب 1400 و 2300 دلار در ماه است.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn