مدارک زبان

بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به کشوری دیگر را دارند؛ استرالیا را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می‌کنند. اقامت استرالیا دارای مزایای بسیاری است؛ که ایجادکننده انگیزه برای بسیاری از افراد جهت انتخاب این کشور است. یکی از مهم‌ترین این ویژگی‌ها استفاده از زبان انگلیسی در این کشور است. اگرچه لهجه انگلیسی استرالیایی، لحجه‌ای خاص است که فهم آن نیازمند کمی زمان خواهد بود؛ اما به هر روی، حداقل برای ما ایرانیان زبان انگلیسی زبانی ساده‌تر برای یادگیری است. برای اقامت کاری در استرالیا شما باید بتوانید حد نصاب مشخصی از مجموعه امتیازات را به دست آورید. یکی از امتیازات مهم نیز مدارک زبان انگلیسی شما است.

به طور کلی اداره مهاجرت استرالیا نمره آزمون آیلتس را به عنوان مدرک زبان انگلیسی، معتبر می‌داند. همین‌طور آزمون تافل و PTE را نیز به عنوان دیگر مدارکی که نمره آن را با نمرات آزمون آیلتس معادل‌سازی می‌کند، معتبر می‌داند. در ادامه این نوشته می‌خواهیم به اختصار شما را با ویژگی‌های هریک از این آزمون‌ها آشنا کنیم.

آزمون زبان انگلیسی آیلتس

این آزمون یکی از معتبرترین و قدیمی‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی در سراسر جهان است. آیلتس را علاوه بر اداره مهاجرت استرالیا، اداره مهاجرت کانادا جهت گرفتن اقامت کانادا و بسیاری از دانشگاه‌های این دو کشور و سایر کشورها نیز قبول دارند. در نتیجه می‌توان آن را معتبرترین آزمون زبان انگلیس جهان نیز دانست.

به طور کلی آزمون آیلتس در 4 بخش، چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی یعنی خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن را بررسی کرده و به هر کدام نمراتی جداگانه از 0 تا 9 می‌دهد.

اداره مهاجرت استرالیا برای کسانی که قصد اقدام برای مهاجرت از طریق ویزای کار به این کشور را دارند؛ حداقل نمره 6 را در نظر گرفته است. این به آن معنا است که شما برای شروع فرآیند اقدام به مهاجرت کاری به استرالیا، نیازمند حداقل نمره 6 در هریک از مهارت‌های چهارگانه آزمون آیلتس هستید. توجه کنید که حتی اگر سه مهارت را 9 شوید و یک مهارت را 5 شوید؛ باز هم قادر به ارسال درخواست نخواهید بود.

در نهایت اگر در هر چهار مهارت حداقل نمره 7 را به دست آورید؛ 10 امتیاز خواهید گرفت. و اگر حداقل نمره شما 8 شود؛ 20 امتیاز به دست خواهید آورد.

مدارک زبان

آزمون زبان انگلیسی تافل

این آزمون نیز یکی دیگر از آزمون‌های معتبر جهانی در زمینه سنجش توانایی زبان انگلیسی است. تافل به دو صورت کاغذی و کامپیوتری انجام می‌شود. آزمون کامپیوتری تافل نیز در چهار مهارت اصلی خواندن، نوشتن، گفتن و شنیدن برگزار می‌شود.

در این آزمون به هر مهارت نمره‌ای بین 0 تا 30 داده می‌شود. در نهایت جمع این نمرات نمره کامل شما را نشان خواهد داد.

اداره مهاجرت استرالیا مدارک زبان شما را با هم معادل‌سازی می‌کند. در این شرایط نمرات 24 در مهارت شنیداری، 24 در مهارت خواندن،  27 در مهارت نوشتن و 23 در مهارت صحبت کردن، معادل با آیلتس 7 است. همچنین نمرات 28، 29، 30 و 26 در این چهار مهارت، برابر با نمره 8 در آزمون آیلتس خواهد بود.

این ویژگی‌ها باعث شده دریافت 20 امتیاز از طریق آزمون تافل بسیار مشکل باشد.

مدارک زبان

آزمون زبان انگلیسی PTE آکادمیک

آزمون PTE توسط موسسه لانگمن برگزار می‌شود. این آزمون به نسبت دو آزمون توضیح داده شده کم سابقه‌تر است. اما به عقیده بسیاری نقاط ضعف هر دو آزمون را پوشش داده و دارای معیارهای دقیق‌تری برای سنجش توانایی زبان آموز است. در عمل نیز تجربه شرکت‌کنندگان در هر دو آزمون نشان می‌دهد که در آزمون PTE زبان‌آموزان می‌توانند امتیازات معادل بهتری کسب کنند.

این آزمون در سه مدل جنرال، آکادمیک و دانش‌آموزان جوان برگزار می‌شود. اما تنها نسخه آکادمیک آزمون PTE مورد پذیرش و قابل معادل‌سازی با آزمون آیلتس در اداره مهاجرت استرالیا است.

این آزمون نیز مانند دو آزمون قبلی 4 مهارت اصلی شما را می‌سنجد؛ و نمره‌ای بین 10 تا 90 را برای هر مهارت در نظر می‌گیرد. به دست آوردن نمره 65 در هر مهارت معادل با نمره 7 در آزمون آیلتس است. همچنین برای بدست آوردن نمره معادل آیلتس 8، باید در هر چهار مهارت نمره 79 را کسب کنید.

آزمون‌های دیگر

اداره مهاجرت استرالیا به‌جز این سه آزمون، آزمون‌های CAE و OET را نیز می‌پذیرد. اما به دلیل ناشناخته بودن این مدارک در ایران، از بررسی آنها خودداری می‌کنیم.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn